شاخه خبر : تازه ها

ارتباط بین استفاده از لنزهای تماسی و بروزعفونت های چشمی

این باکتریها که معمولا روی پوست و خصوصا روی دست ها وجود دارند می توانند باعث ایجاد عفونت های جدی در استفاده کنندگان از لنزهای تماسی شوند...
1394/04/08
تحقیقات نشان داد بین استفاده از لنزهای تماسی و وجود مقادیر بالایی از باکتریها و میکروارگانیسم ها در چشم ارتباط معنی داری برقرار است. از اینرو رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی اهمیت ویژه ای دارد.
پلک های کثیف و خارش کننده، محیط به شدت مناسبی برای رشد موجودات کوچک و انگل های عفونت زا هستند. محققان دریافتند باکتری های نوع Methylobacterium, Lactobacillus, Acinetobacter and Pseudomasدر چشم استفاده کنندگان لنزهای تماسی سه برابر بیشتر از سایرین است. این باکتریها که معمولا روی پوست و خصوصا روی دست ها وجود دارند می توانند باعث ایجاد عفونت های جدی در استفاده کنندگان از لنزهای تماسی شوند. در نتیجه این اپتومتریست ها هستند که باید به افراد متقاضی این لنزها هشدار و آگاهی کافی را بدهند.
با وجود آنکه احتمال ایجاد عفونت های شدید در این افراد بسیار اندک (در حدود 4 در هر 10000 مورد ) است، نگهداری و استفاده صحیح از لنز ها، بویژه در کسانی که برای مدت زمان طولانی (مثلا دو هفته یا یک ماه) از لنزهایشان استفاده می کنند، فوق العاده اهمیت دارد.
چگونه بیماران را وادار به رعایت موارد بهداشتی در استفاده از لنزها نمائیم؟
گام اول ارائه آموزش های لازم در اینباره به بیماران و اطمینان از فهم درست و اجرای صحیح آنهاست. باید توجه داشت که بسیاری از بیماران خطرات ناشی از عدم رعایت اصول بهداشتی را بخوبی می دانند، اما بدلیل مشغله فراوان یا عادت های ناصحیح در رعایت آنها موفق نیستند. مثلا ممکن است لنزی را که مدت استفاده از آن پایان یافته را از روی عادت برای استفاده بعدی نگهداری کنند. برای جلوگیری از این قبیل اشتباهات می توان لنزهای روزانه را تجویز نمود. این لنزها احتمال ایجاد عفونت را 12/5 % کاهش می دهند و نیازی به محلول های نگهدارنده و ظرف نگهداری ندارند. همچنین فرد را مجبور به انجام شستشوی معمولی و رعایت اصول دست و پاگیر نمی کنند و براحتی در پایان استفاده روزانه دور انداخته می شوند.
یکی از راههای دیگری که نقش قابل توجهی در جلوگیری از عفونت چشمی دارد، توجه به بهداشت و نظافت پلک ها و مژه ها می باشد. غدد موجود در حاشیه پلک ها گرم و مرطوب اند و برای بسیاری از موجودات ریز پناهگاه مناسبی هستند. از اینرو معاینه کنندگان به اهمیت بهداشت سطح چشم و پلک ها تاکید ویژه ای دارند.
همچنین علاوه بر توضیحات معمول در زمینه بهداشت پلک ها و مژه ها، می توان به بیماران پیشنهاد داد که با پاک کردن و شستن حاشیه پلک ها با مخلوط آب و کف، آنها را تمیز نگه دارند.
در برخی موارد بیماران با شکایت خارش و التهاب چشمی مراجعه می کنند اما در معاینات دلیل واضحی برای این مشکل دیده نمی شود. در بسیاری از این موارد با درخواست از بیمار برای نشان دادن موضع ناراحتی، آنها پلک ها را نشان می دهند و نه قرنیه را. نکات دیگری که استفاده کنندگان از لنزهای تماسی باید رعایت کنند شامل پرهیز از خوابیدن با لنز ها و دقت در شستشو و خشک کردن دست ها قبل از تماس با لنزها می باشد.
 

هیچ نظری وجود ندارد

نظرات شما پس از تائید مدیران سایت قابل رویت خواهد بود. در صورتی که عضو سایت نیستید و مایلید که تصویر شما در کنار نظرتان دیده شود، می توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
نام و نام خانوادگی پست الکترونیک
متن نظر
 


ارسال نظر