شاخه خبر : تازه ها

باور ندیدن سخت است

محققان می گویند تجربیات حسی این بیماران که آنرا سندروم احساس بوسیله چشم مصنوعی (PES) می نامند، قابل مقایسه با احساس درد یا موارد دیگر در بیماران قطع عضو می باشد و می توان آنرا با اضطراب یا افسردگی مرتبط دانست
1394/03/27
بر اساس مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه لیورپول صورت گرفته مشخص شد، در حدود نیمی از بیمارانی که یکی از چشم های خود را در اثر ابتلا به سرطان از دست داده اند، ممکن است در چشم مصنوعی خود احساسی شبیه توان دیدن یا درد داشته باشند.
این محققان می گویند تجربیات حسی این بیماران که آنرا سندروم احساس بوسیله چشم مصنوعی (PES) می نامند، قابل مقایسه با احساس درد یا موارد دیگر در بیماران قطع عضو می باشد و می توان آنرا با اضطراب یا افسردگی مرتبط دانست.
محققین در مطالعه بر روی 179 بیماری که یکی از چشم های خود را در طول 6 ماه تا 4 سال گذشته در اثر یووه آل ملانوما از دست داده بودند، دریافتند که تقریبا نیمی از آنها علائمی از بینایی را گزارش کرده اند. در حالیکه در اکثر این موارد بیماران علائم بینایی خود را به صورت رنگها و الگوهایی گزارش کردند، حدود 28 درصد از آنها مدعی بودند که قادر به دیدن با چشم تخلیه شده خود هستند.
بیش از یک سوم این بیماران گزارش کردند که علائم بینایی خود را هر روز مشاهده می کنند. این در حالی است که در مابقی این علائم بصورت خودبخودی از بین رفته بود. همچنین 23 درصد این بیماران در چشم مصنوعی خود احساس درد داشتند.
پروفسور هیمن سرپرست تیم تحقیق می گوید: اهمیت این نتایج در آنست که اکنون می توانیم بگوییم بیمارانی از این دست که پس از تخلیه چشم دچار احساس درد یا دیدن هستند نباید نگران باشند.در این راستا می توانیم به بیماران آگاهی دهیم که متاسفانه تخلیه چشم نمی تواند تضمین کند که فرد در طول هفته ها و حتی ماه ها بعد دردی در آن ناحیه نداشته باشند.
از آنجا که عوارض بعد از جراحی برای بیماران اضطراب آور اند، آگاه نمودن بیماران درباره سندروم (PES) به منظور کاهش نگرانی آنها باید جزئی از روند رسیدگی به این بیماران باشد. در حال حاضر تحقیق دیگری در این زمینه که آیا اضطراب و افسردگی ناشی از درد یا علت ایجاد درد می باشد در حال انجام است.
 

هیچ نظری وجود ندارد

نظرات شما پس از تائید مدیران سایت قابل رویت خواهد بود. در صورتی که عضو سایت نیستید و مایلید که تصویر شما در کنار نظرتان دیده شود، می توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
نام و نام خانوادگی پست الکترونیک
متن نظر
 


ارسال نظر