شاخه خبر : تازه ها

کشف رابطه بین داروهای دیابت و کاهش احتمال ابتلا به گلوکوم

در پژوهشی که به تازگی بر روی 150016 فرد مبتلا به دیابت ( 4% از این افراد دچار درجات مختلف گلوکوم زاویه باز بودند) توسط محققین دانشگاه های میشیگان و ایندیانا انجام گرفت از تاثیر این دارو در کاهش ریسک ابتلا به گلوکوم زاویه باز صحبت شد.
1394/03/20
متفورمین هیدروکلراید (Metformin hydrochloride) یکی از داروهای مرسومی می باشد که به منظور کنترل میزان قند خون در بیماران مبتلا به دیابت تجویز می شود.
اما در پژوهشی که به تازگی بر روی 150016 فرد مبتلا به دیابت ( 4% از این افراد دچار درجات مختلف گلوکوم زاویه باز بودند) توسط محققین دانشگاه های میشیگان و ایندیانا انجام گرفت از تاثیر این دارو در کاهش ریسک ابتلا به گلوکوم زاویه باز صحبت شد.
بررسی نتایج این تحقیق که در نشریه JAMA ophthalmology منتشر شده است نشان می دهد در بیمارانی که از دوزهای بالای متفورمین استفاده می کنند (بیشتر از 1100 گرم در دو سال) حدود 25% پیشرفت گلوکوم زاویه باز کاهش یافته است. و اگر بیمار به مدت دوسال روزی 2 گرم از این دارو را مصرف نماید 20.8% احتمال ابتلا به گلوکوم زاویه باز کاهش می یابد.
در این پژوهش تاثیر داروهای دیگر کاهش دهنده سطح قند خون را نیز بر روی گلوکوم بررسی نمودند اما در هیچ کدام رابطه ای بین مصرف دارو و کاهش ابتلا به گلوکوم مشاهده نشد.
محققان هنوز از علت دقیق این امر آگاهی ندارند اما احتمال می دهند این مسئله چند علتی باشد و موارد مختلفی مانند کاهش سطح قند خون، تغییرات سیستم عصبی و کاهش التهابات در کاهش احتمال ابتلا به گلوکوم نقش داشته باشند.

هیچ نظری وجود ندارد

نظرات شما پس از تائید مدیران سایت قابل رویت خواهد بود. در صورتی که عضو سایت نیستید و مایلید که تصویر شما در کنار نظرتان دیده شود، می توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
نام و نام خانوادگی پست الکترونیک
متن نظر
 


ارسال نظر