شاخه خبر : تازه ها

ارتقا سلامت بینایی بیماران از طریق اصلاح سبک زندگی آنها

علاوه بر آنکه مصرف دخانیات در افزایش احتمال ایجاد بیماری های چشمی مانند دژنریشن ماکولا و کاتاراکت موثر می باشد، دود ناشی از آن نیزموجب تحریک چشم ها شده و...
1394/03/10
 
31 می، توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO)، روز بدون تنباکو نامگذاری شده است تا آگاهی عمومی درباره مضرات تنباکو افزایش یابد. وقتی بحث آسیب بر سیستم بینایی در میان باشد جنبه های مختلف سبک زندگی بیماران مانند استعمال یا عدم استعمال دخانیات نقش پررنگی را ایفا می کند. در اینجا دلایلی را مرور می کنیم تا هشدار به بیماران در مورد استعمال دخانیات را جدی تر بگیریم.
در مطالعه ای که بصورت گروهی و از 1987 آغاز شده بود، تلاش بر این بود که نقش سبک زندگی افراد بر سلامت بینایی آنها تعیین گردد. با بررسی 4926 فرد 43 تا 86 ساله در طول دوره آزمایش اطلاعاتی درباره کاتاراکت و دژنریشن ماکولای وابسته به سن و رتینوپاتی دیابتیک جمع آوری گردید. تیم تحقیق بر اساس معاینات آغازین و از آن پس هر 5 سال یکبار در طول دوره آزمایش ، به ارزیابی فاکتورهای سبک زندگی در رابطه با تغییرات BCVA پرداختند.
یافته ها حاکی از آن بود که افرادی که دخانیات مصرف می کردند یا سابقه استفاده از آنرا داشتند، در طول دوره زمانی یکسان افت بیشتری را در میزان حدت بینایی از خود نشان دادند. افرادی که مصرف کننده فعلی دخانیات بودند 0/44 بیشتر از کسانی که هیچ گاه دخانیات مصرف نکرده بودند، در دوره های زمانی 5 ساله افت در حدت بینایی داشتند.
همچنین این مطالعه شامل نتایجی در رابطه با فعالیت فیزیکی منظم و مصرف الکل نیز بوده است. جالب اینکه حتی در مداخله عواملی چون سطح در آمد و سن و شرایطی مانند AMD و کاتاراکت، هنوز هم فاکتورهای مربوط به سبک زندگی نقش پررنگی را داشته اند. در حقیقت نتایج نشان می دهد، تاثیر این عوامل تنها بر روی چشم ها محدود نمی شود. مضرات استعمال دخانیات نه تنها بر سیستم بینایی که بر سیستم عمومی بدن به اثبات رسیده است.
اپتومتریست ها می بایست در کنار سایر اعضای تیم پزشکی، در مورد جنبه های مختلف آسیب های ناشی از دخانیات بر سلامتی بیماران به آنها آگاهی بخشی نمایند و همکاری تیمی لازم را برای به حداقل رساندن خطرات مربوطه داشته باشند. این تحقیقات نشان داد که ارائه توصیه های جدی به بیماران در این خصوص و هماهنگی کامل با سایر اعضای تیم پزشکی از وظایف اپتومتریست ها است.
لازم به ذکر است علاوه بر آنکه مصرف دخانیات در افزایش احتمال ایجاد بیماری های چشمی مانند دژنریشن ماکولا و کاتاراکت موثر می باشد، دود ناشی از آن نیزموجب تحریک چشم ها شده و همچنین تجمع نیکوتین و دیگر مواد سمی حاصل از آن بر روی انگشتان فرد، موجب آلودگی لنزهای تماسی می شود.

هیچ نظری وجود ندارد

نظرات شما پس از تائید مدیران سایت قابل رویت خواهد بود. در صورتی که عضو سایت نیستید و مایلید که تصویر شما در کنار نظرتان دیده شود، می توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
نام و نام خانوادگی پست الکترونیک
متن نظر
 


ارسال نظر