شاخه خبر : تازه ها

ارتباط بین مصرف مکمل های کلسیمی و بروز AMD

کلسیم ماده ای ضروری برای حفظ سلامت بدن است، اما مصرف بیش از حد آن و عدم نظارت مناسب بر روند مصرف می تواند عواقب خطرناکی را به دنبال داشته باشد.
1394/03/07
در تحقیقاتی که اخیرا انجام گردیده، مشخص شده است که مصرف مکمل های کلسیمی با پیشرفت دژنراسیون ماکولای وابسته به سن در ارتباط می باشد. نتایج این تحقیق حاکی از آنست که، کسانی که هر روز به میزان بیش از 80 میلی گرم از مکمل های کلسیمی استفاده می کنند، 85 درصد بیشتر از کسانی که از این مکمل ها استفاده نمی کنند دچار AMD می شوند.
بر اساس یافته ها بدلیل اینکه افراد مسن دوره طولانی تری از مکمل های کلسیمی استفاده کرده اند، ارتباط بین این مکمل ها و AMD در این افراد قویتر است. این تحقیق که به تازگی در JAMA Ophthalmology به چاپ رسیده است، بر روی 3191 فرد 40 ساله و بالاتر صورت گرفته و در آن از تصویربرداری فوندوس به منظور تشخیص وجود یا عدم وجود AMD استفاده شده است. استفاده از مکمل های کلسیم نیز توسط خود آزمایش شوندگان گزارش می شده است.
دکتر Stuart Richer رئیس Ocular Nutrition Society با اشاره به اینکه نتایج بدست آمده قابل پیش بینی بوده است، در این باره می گوید: «بیماری های دژنراسیون از قبیل دژنراسیون ماکولا و انواع شایع گلوکوم، در حیطه بیماری های چشمی-عروقی جا می گیرند. با توجه به نقش منیزم در تنظیم میزان کلسیم ، انباشت کلسیم اضافی در بدن، بخصوص در جامعه آمریکا که در آن کمبود منیزم شیوع بالایی دارد، نگران کننده است.
بویژه در موارد AMD ، تجمع کلسیم در غشای بروک می تواند بعنوان شاخصی برای انباشت کلسیم در بدن بکار گرفته شود. غشای بروک تنظیم تبادل دو طرفه مواد زیستی، مواد غذایی، اکسیژن، سیالات و مواد حاصل از فعالیتهای متابولیک، مابین شبکیه و محیط بدن (از طریق کوروئید) را بر عهده دارد.»
نکاتی در مورد مصرف مکمل ها
کلسیم ماده ای ضروری برای حفظ سلامت بدن است، اما مصرف بیش از حد آن و عدم نظارت مناسب بر روند مصرف می تواند عواقب خطرناکی را به دنبال داشته باشد. بسیاری از زنان بالای 50 سال به منظور کاهش احتمال پوکی و شکستگی استخوان از مکمل های کلسیم استفاده می کنند. در حالیکه مسئله اصلی در این موارد، کمبود استروژن در بدن آنهاست. همچنین افزایشی محسوس در حوادث قلبی-عروقی در زنان سالمی که پس از سن یائسگی مکمل های کلسیمی دریافت کرده اند، دیده می شود.
به گفته دکتر Richer بدن انسان در سنین رشد و نیز در دوران بارداری به کلسیم نیاز ویژه دارد. این نیاز می تواند با مصرف غذاهای گیاهی فراوان همراه با ویتامین D کافی که از طریق تابش نور به پوست تامین می شود، ونیز از طریق مصرف لبنیات کافی، فراهم گردد. در کشورهای پیشرفته غذاهای گیاهی به اندازه کافی استفاده نمی شوند و ویتامین D و منیزیم به اندازه کافی جذب بدن نمی شوند. در مقابل مصرف نمک های فسفاته، پروتئین و غذاهای حاوی اسید که هر یک می تواند تنظیم کلسیم بدن را برهم بزند، بیشتر است.
یافته های اخیر در مورد ارتباط مکمل های کلسیم و AMD نشان می دهد که معاینه کنندگان، بویژه اپتومتریست ها، می بایست بیماران را در مورد مصرف مکمل ها راهنمایی کنند. وظیفه اپتومتریست ها است که بیماران شبکیه ای و گلوکومی که مصرف بیش از حد مکمل های کلسیمی داشته اند را شناسایی و بررسی نمایند. کسانی که دو، سه و حتی گاهی چهار مکمل کلسیمی گوناگون را بدون استفاده از منیزیم بعنوان تنظیم کننده معدنی، دریافت می کنند در معرض آسیب هستند.
 

هیچ نظری وجود ندارد

نظرات شما پس از تائید مدیران سایت قابل رویت خواهد بود. در صورتی که عضو سایت نیستید و مایلید که تصویر شما در کنار نظرتان دیده شود، می توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.
نام و نام خانوادگی پست الکترونیک
متن نظر
 


ارسال نظر